Preskočiť na obsah
Home » Mrazivé svedectvo z Južnej Moravy: „Nikdy som sa tak nebál,“ uviedol očitý svedok tragédie

Mrazivé svedectvo z Južnej Moravy: “Nikdy som sa tak nebál,” uviedol očitý svedok tragédie

Mimoriadne silná búrka sa vo štvrtok podvečer prehnala Južnou Moravou. Podľa zástupcu starostu obce Lužice Jakuba Buchty je zdevastovaná približne tretina obce, domy sú bez striech. Ľudí, ktorí to potrebujú, evakuujú. V lokalite sú postihnuté aj ďalšie obce. Jeden z miestnych opísal, že celé besnenie trvalo 15 minút. “Nikdy som sa tak nebál,” povedal pre CNN Prima News očitý svedok Martin Kučaba.

“Je to tu ako v Amerike, domy sú bez striech, poničené, stromy vyvrátené, priemyselné podniky, tie dva najväčšie, čo tu máme, majú rozbité okná. Momentálne ľudí evakuujú do sokolovne a zabezpečujeme im to najnutnejšie. Ide o desiatky ľudí, predovšetkým tých, čo prišli o strechu nad hlavou,” uviedol Buchta. Postihnutá je podľa neho predovšetkým centrála Veľkomoravská ulica. Zástupca starostu uviedol, že v obci sú zranení, no presný prehľad ale nemal.

“Priznám sa, že všetko prišlo veľmi nečakane. Začali lietať blesky a zničoho nič sa vytvoril vzduchový vír. Pred naším domom sa zrazu zjavilo tornádo. Nikdy som sa tak nebál. V podstate sa to blížilo priamo na nás. My sme sa stihli schovať pod stôl a v podstate za 15 minút sme vyšli von a videli tú spúšť, ktorú to zanechalo. Všetkým nám tu ostali len oči pre plač,” povedal pre CNN Prima News obyvateľov Lužíc a priamy svedok tragédie Martin Kučaba.

https://www.youtube.com/watch?v=fLbnwDgdgv0&ab_channel=NatureToday

“Ja to môžem prirovnať k nejakému hollywoodskemu filmu, kde na zemi vidíte osobné veci, strechy a pustú krajinu, ktorá vyzerá v podstate ako po apokalypse. Bohužiaľ tu nefunguje dátové pripojenie a ja informácie čerpám hlavne z rádia. Nemôžem potvrdiť, že bola zničená polovica obce Lužice. Náš dom však stojí hneď na začiatku, to najhoršie sa stalo desiatky metrov od nás. Situácia je tu veľmi neprehľadná, všade tú húkajú sanitky, hasiči. Je tu veľký zmätok,” dodal.

“Nám sa to našťastie niekoľko metrov pred domom vyhlo, ale úprimne som si myslel, že nám to zoberie strechu, možno aj dom. Našťastie my máme kde prespať a je mi naozaj hrozne ľúto tých, ktorí prišli o strechu nad hlavou a musia spať mimo svoje domovy,” zakončil Kučaba.

Búrka sa prehnala aj okolitými obcami. Značné škody sú hlásené napríklad z Moravskej Novej Vsi či obce Hrušky.

« z 16 »