Prvé ráno po apokalypse v Česku: Tornádo zdevastovalo 7 dedín, hlásia aj prvé obete

Bezmocnosť, strach a slzy. Tieto emócie lomcujú obyvateľmi Moravy v Českej republike. Iba niekoľko kilometrov od slovenských hraníc vyčíňalo tornádo, ktoré napáchalo obrovské materiálne škody a, žiaľ, vzalo si aj ľudské životy. Svedkovia tragédie prehovorili.

Smrtiace tornádo sa prehnalo v českom okrese Hodonín. Najviac postihnutými obcami sú Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Riaditeľ hodonínskej nemocnice Antonín Tesařík povedal, že ošetrili už 200 zranených ľudí. Na následne ničivej búrky zomreli 3 ľudia.

V juhomoravských obciach sú zničené stovky domov. Hasiči ďalej prehľadávajú trosky a v oblasti je vyhlásená mimoriadna udalosť tretieho stupňa. V teréne je 22 posádok juhomoravských záchranárov, ktorým pomáhajú aj záchranári zo Zlínskeho, Olomouckého, Pardubického kraja, z Vysočiny, ale i zo Slovenska. Na miesto leteli aj vrtuľníky z Rakúska.

Svedkovia prehovorili

“Začali lietať blesky a z ničoho nič sa vytvoril vzduchový vír. Pred naším domom sa zrazu zjavilo tornádo. Nikdy som sa tak nebál. V podstate sa to blížilo priamo na nás. My sme sa stihli schovať pod stôl a v podstate za 15 minút sme vyšli von a videli tú spúšť, ktorú to zanechalo. Všetkým nám tu ostali len oči pre plač,” prezradil priamy svedok tragédie Martin.

“Zatiahlo sa, začalo poprchať a zrazu sa zdvihol vietor. Po piatich minútach bol koniec. Malo to obrovskú silu. Skriňa nám vletela až do jedálne, posunula sa z chodby o nejakých päť metrov,” opísal desivé momenty ďalší zo svedkov.

VIDEO+FOTO

Zdroj/Foto: Twitter, Facebook