Preskočiť na obsah
Home » Ste vášnivý hubár? Potom by ste mali vedieť, ktorá huba je na obrázku a či je jedlá!

Ste vášnivý hubár? Potom by ste mali vedieť, ktorá huba je na obrázku a či je jedlá!

Ste vášnivý hubár či hubárka a radi sa vydáte do lesa s košíkom? V prípade, že totiž milujete hubárčenie a potulky prírodou nasledujúci kvíz by ste mali zvládnuť na jednotku. Podarí sa vám správne identifikovať huby na obrázkoch resp. uviesť, či je daná huba jedlá alebo nejedlá?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 12 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Na obrázku sa nachádza?

Holohlavec končistý (lat. Psilocybe semilanceata) je psychedelická (alebo “magická”) huba, ktorá obsahuje psychoaktívne zložky psilocybín a baeocystín. Zo všetkých psychoaktívnych húb na svete sa najčastejšie vyskytuje v prírode a je jednou z najúčinnejších.

 

#2. Bedlička hnedá je?

Bedlička hnedá (lat. Lepiota castanea) je smrteľne jedovatá huba. Obsahuje rovnaký jed ako muchotrávka zelená – amatoxín.

 

#3. Na obrázku je?

#4. Na obrázku sa nachádza?

Kuriatko jedlé (do roku 1954: kuriatko obyčajné alebo líška jedlá; lat. Cantharellus cibarius) je veľmi chutná a vyhľadávaná jedlá huba.

 

#5. Kapucňovka okrovohnedastá je huba?

Kapucňovka okrovohnedastá je smrteľne jedovatá.

 

#6. Na obrázku je?

Masliak obyčajný je jedlá huba z čeľade masliakovité.

 

#7. Na obrázku je?

Muchotrávka červenkastá je vynikajúca jedlá huba vhodná na ľubovoľnú úpravu začerstva (polievok, omáčok, praženíc, iba na sušenie nie je vhodná), mladé ešte uzavreté plodnice sú veľmi chutné aj v octovom náleve. Avšak neskúsení hubári by si mali dávať obrovský POZOR. Možná je totiž zámena so sivo sfarbenou, jedlou, no nechutnou muchotrávkou hrubou, ale aj s prudko jedovatou muchotrávkou tigrovanou, ktorá však má hladký, neryhovaný prsteň a voľnú pošvu na hlúbiku. Najnápadnejším poznávacím znakom muchotrávky červenkastej je vínovočervené sfarbenie dužiny v rozkrojenej spodnej časti hlúbika.

 

#8. Pečiarka poľná je huba?

Pečiarka poľná inak nazývaná aj ako šampiňón poľný, šampiňón obyčajný, či šampiňón pečiarka je známa jedlá huba, jedna z najchutnejších voľne rastúcich pečiarok. Je vhodná ako prísada k mäsitým jedlám alebo je vhodná do polievok.

 

#9. Na obrázku je?

#10. Na obrázku je?

Rýdzik korenistý je jedlá huba, ktorá sa vyskytuje v lesoch všetkých druhov v hojnom množstve v skupinách i jednotlivo. Môžeme ich nájsť hlavne za suchšieho počasia predovšetkým od júla do septembra.

 

#11. Na obrázku je?

Suchohríb hnedý (lat. Imleria badia, ľudovo tiež máselňák alebo gaštaniak) je jedlá huba z čeľade hríbovité.

 

#12. Vatovec obrovský je huba?

Vatovec obrovský je jedlá huba z čeľade prášnicovité.

 
Dokončiť

Výsledky

-