Spoznáte, čo lekár vyoperoval na základe jedinej fotky? (KVÍZ)

Pre lekárov to už býva mnohokrát rutina a každý deň sa pri operáciách stretávajú s rôznymi pohľadmi do ľudského organizmu. Spoznáte ale vy, čo lekár pacientovi vyoperoval?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Žlčový kameň vzniká ako dôsledok nepomeru medzi koncentráciami jednotlivých zložiek žlče. Prítomnosť kameňov v žlčníku a jeho vývode je pre pacienta často veľmi bolestivá a môže spôsobiť záchvat žlčníkovej koliky, žltačku alebo tiež zápal pankreasu.

#2. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

#3. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Snímka z operačnej sály, kde lekári pri hysterektómii odstránili maternicu. Najčastejším dôvodom na tento zákrok bývajú myómy, čo sú nezhubné svalové uzlíky vyrastajúce v maternici, v jej stenách i na povrchu. Svojim rastom vyvolávajú nepríjemné komplikácie.

#4. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Vzorka nádoru odobratého pri operácii z mozgu pacienta.

#5. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Obličkové kamene, ktoré boli operatívne odstránené staršiemu pacientovi. Ide o pevné kamene, ktoré vznikajú z minerálov rozpustených v moči a kvôli tomu pripomínajú kryštalické zoskupenia. Medzi typické prejavy tejto choroby patria bolesti v boku, časté a bolestivé močenie alebo tiež prítomnosť krvi v moči.

#6. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Zapuzdrený silikónový prsný implantát, ktorý bol odstránený z tela pacientky.

#7. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Detail vzorky pľúc fajčiara. Čierne oblasti sú dechtové usadeniny z cigaretového dymu.

#8. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Vzorka časti žalúdka obsahujúca perforovaný žalúdočný vred. Vredy možno liečiť antacidami, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, ale ak vred pretrváva, môže byť nutný chirurgický zákrok.

#9. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Na snímke je vidieť odstránená zväčšená štítna žľaza. Dôvodom k operácii sú väčšinou rastúce uzly nereagujúce na liečbu medikamentmi a podozrenie na nádor. Odstránenie žľazy je tiež doporučované v niektorých prípadoch nadmernej tvorby hormónov.

#10. Spoznáte, čo lekár vyoperoval?

Pečeň vykazujúca poškodenie tkaniva cirhózou v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu.

Dokončiť

Výsledky

-