Preskočiť na obsah
Home » Spoznáte mestá, ktoré po páde komunizmu zmenili názov? (KVÍZ)

Spoznáte mestá, ktoré po páde komunizmu zmenili názov? (KVÍZ)

Po rozpade východného bloku a Sovietskeho zväzu prebiehali v strednej a východnej Európe obrovské zmeny. V niektorých prípadoch sa prejavili tiež v obmene názvov miest, ktoré sa predtým volali po stúpencoch komunizmu a socializmu. Dokážete podľa vtedajších mien spoznať súčasná mestá?

V teste je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Ktoré české mesto sa v rokoch 1949 až 1989 volalo Gottwaldov podľa komunistického politika Klementa Gottwalda?

#2. Grigorij Konstantinovič Ordžonikidze bol gruzínsky a sovietsky boľševický politík a blízky Stalinov priateľ. Na rozdiel od Stalina ale jeho meno zdobilo jedno zo sovietskych miest s malou prestávkou až do roku 1990. Viete, ktoré mesto sa volalo jednoducho Ordžonikidze?

#3. Rusi zmeny názvov miest milujú. A jedno zo sídiel jednoducho muselo byť pomenované podľa Vladimira Iľjiča Uľjanova. Čo myslíte, ktoré mesto sa v rokoch 1924 až 1991 volalo Leningrad?

#4. Sovietsky komunistický politik Michail Ivanovič Kalinin bol v rokoch 1919 až 1946 titulárnou hlavou sovietskeho štátu. Uhádnete, ktoré mesto sa mohlo vďaka nemu v rokoch 1931 až 1990 nazývať Kalinin?

#5. Aj v Arménsku bolo rozhodnuté pomenovať jedno z miest na počesť Vladimíra Iľjiča Uľjanova. Viete, ktoré arménskej mesto sa v rokoch 1924-1990 volalo Leninakan?

#6. Karl Heinrich Marx bol nemecký materialistický filozof, autor Komunistického manifestu. A niet divu, že sa aj on dočkal svojho mesta vo Východnom Nemecku. Ktoré mesto sa v rokoch 1953 až 1990 menovalo Karl-Marx-Stadt?

#7. Na svoje si s premenovaním prišlo aj Bulharsko. Jedno z miest bolo v rokoch 1950-1991 pomenované podľa muža menom Ivan Vladimirovič Mičurin, ruskom šľachtiteľovi a ovocinárovi, ktorý bol okrem iného dvojnásobným nositeľom Leninovho rádu. Viete, ktoré mesto sa volalo Mičurin?

#8. Maxim Gorkij bol sovietsky spisovateľ. Viete, ktoré mesto bolo v rokoch 1932-1991 pomenované podľa tohto priekopníka socialistického realizmu a držiteľa Leninova rádu?

#9. Juhoslávia stála v rámci východného bloku tak trochu bokom, napriek tomu bolo jedno z miest pomenované v rokoch 1946 až 1992 podľa vodcu a socialistického prezidenta Juhoslávie Josipa Broza Tita. Ktoré mesto sa volalo Titograd?

#10. Prvý československý komunistický prezident Klement Gottwald mal svoje mesto i na Ukrajine. Viete, ktoré mesto sa na jeho počesť volalo v rokoch 1976-1991 Hotvald?

Dokončiť

Výsledky

-