Preskočiť na obsah
Home » Slováci, pripravte sa na NÁVŠTEVU Z ÚRADOV: Budú sa pýtať na vaše MAJETKY a PLAT

Slováci, pripravte sa na NÁVŠTEVU Z ÚRADOV: Budú sa pýtať na vaše MAJETKY a PLAT

Slováci nedávno absolvovali elektronické sčítanie obyvateľstva a najnovšie sa musia pripraviť na ďalšie štatistické sondovanie zo strany štátu. Tentoraz úrady zaujímajú majetky občanov. Môže sa vám stať, že vám opytovatelia zaklopú na dvere a položia vám niekoľko otázok.

Štátne úrady zaujímajú majetkové pomery Slovákov. Zisťovanie o finančnej situácii a spotrebe domácností realizuje Národná banka Slovenska so Štatistickým úradom SR. Tieto činnosti sú súčasťou európskeho projektu Household Finance and Consumption Survey 2021 a realizované budú až do októbra. Projekt je koordinovaný Európskou centrálnou bankou, sú do neho zapojené všetky krajiny eurozóny. Cieľom je získať údaje o ekonomickej situácii jednotlivých domácností.

“Pôjde už o štvrté zisťovanie v poradí a jeho výsledky sú mimoriadne užitočné. Získané informácie pomáhajú centrálnym bankám pri dôležitých rozhodovaniach v oblasti menovej politiky a finančnej stability Eurosystému. Sú nevyhnutné pri odhaľovaní rizík, napríklad pri nadmernom zadlžovaní domácností,” uviedol Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska (NBS),

O spoluprácu bude oslovených a požiadaných o takmer 4000 domácností približne v 480 obciach a mestách na Slovensku. Výber je náhodný a zisťovanie dát zabezpečí Štatistický úrad (ŠÚ) SR od júla do októbra.

Vybranej domácnosti bude o zisťovaní pomerov vopred informovaná listom, v ktorom sa budú nachádzať údaj o opytovateľovi – zamestnancovi Štatistického úradu. Občan si tak môže s ním dohodnúť dátum, čas, ale i miesto rozhovoru. Odpovedať bude na otázky v rámci vášho platu a majetkových pomerov (informácie o bývaní, prípadné pôžičky, zadlženosť, výška príjmu a výdavky). NBS z týchto údajov vyhodnotí finančnú situáciu a spotrebu domácností na Slovensku, ktorú bude slúžiť na medzinárodné porovnávanie. Všetky poskytnuté informácie sa spracúvajú anonymne a použijú sa výhradne na účely štatistických a výskumných analýz.

Kritika

Viacerým občanom SR sa tento projekt príliš nepozdáva a kritikou na sociálnej sieti nešetria. “Každý podáva daňové priznanie, kto berie od štátu príspevok, vedia koľko a štatistiku, nech si robia v bankách a obchodoch, veď aj tak vedia všetko, tak načo aby starkých zase podvodníci oklamali,” reagovala pani Magdaléna. “Štát nemá kataster? Štát nemá prístup do sociálnej poisťovne? Smutne, že v 21. storočí je štátne IT v takom stave, že si to musia overiť osobne,” pridal sa Ján.

“Ľutujem ľudí, čo to budú vykonávať, ešte nevedia načo sa dali,” napísala Alžbeta. “Nech spisujú majetky, zárobky atď. všetkých politikov, ktorí okradli slovenský národ.. tam im ani jedno pero nevystačí, kým to všetko spíšu.. a nie s tým otravovať a zisťovať pomery slovenského občana,” dodala Vierka.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: nbs.sk / Foto: pixabay, precitaj.si