Preskočiť na obsah
Home » Psa viac nebudete môcť držať na reťazi, poslanci schválili nový zákon!

Psa viac nebudete môcť držať na reťazi, poslanci schválili nový zákon!

Od 1. januára 2022 vstupuje do platnosti nová legislatíva v spojitosti s chovom psov. V chovnom zariadení vrátane domácnosti sa má zakázať chovať alebo držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie okrem chovu alebo držby nebezpečného psa. Neplatí to však v prípade, ak pôjde o suku v poslednej tretine gravidity, dojčiacu suku, chorého psa alebo šteňa mladšie ako šesť mesiacov.

Sloboda zvierat na margo novely, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR uviedla, že psy sú inteligentné, citlivé, spoločenské zvieratá, potrebujú žiť s človekom, a nie byť odložené za domom na krátkej reťazi. Pozornosť však bude Sloboda zvierat musieť zamerať na psy na osobitný účel, sem patria napríklad pastierske psy a psy v strážnych službách, často sa totiž stretávajú s tým, že trpia na reťaziach v zlých podmienkach.

Združenie podotýka, že mať psa nie je povinnosť a každý záujemca o psíka by si mal vopred zodpovedne premyslieť, či mu vie vytvoriť vhodné podmienky. K novele zákona prispela aj petícia, ktorú podpísalo 97.000 Slovákov. Petícia bola súčasťou kampane Nie reťaziam, ktorá upozorňovala na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach. Tá zároveň poukazovala na nedostatky súčasnej legislatívy.

pes na reťazi novela zákona trestný čin