Poznáte štátne vlajky? POZOR, kvíz len pre skúsených!

Máte vlajky štátov z celého sveta takpovediac v malíčku? Potom skúste potrápiť svoje mozgové závity v našom kvíze plnom špecialít a chytákov. Nasledujúci test totiž zvládnu iba najlepší z vás!

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 14 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Uhádnete, ktorému štátu patrí táto vlajka?

Pôvod holandskej vlajky siaha až do 16. storočia, červený pruh bol predtým oranžový. V 17. storočí sa kvôli lepšej viditeľnosti na mori (aj z politických dôvodov) ustálila trikolóra.

#2. Na štátny symbol ktorej krajiny sa pozeráte?

Vlajka Afganistanu v súčasnej podobe je využívaná od roku 2004. Štátny znak uprostred je mešita v kruhovom poli s pšeničnými klasmi po stranách.

#3. Ktorý štát sa pýši touto pestrofarebnou vlajkou?

Ghanská štátna vlajka sa skladá z panafrických farieb s čiernou hviezdou uprostred, symbolizujúce africkú slobodu.

#4. Komu patrí táto vlajka?

Farby na čílskej vlajke znázorňujú preliatu krv za slobodu krajiny (červená), snehom pokryté Andy (biela) a oblohu aj Tichý oceán (modrá). Biela hviezda odkazuje na domorodé obyvateľstvo a značí slobodu a jednotu národa.

#5. Štátnym symbolom ktorej krajiny je táto vlajka?

História vlajky Severného Macedónska je pomerne krátka, vybraná bola v roku 1995. Žlté slnko odkazuje tiež na štátnu hymnu.

#6. Ktorý štát sa pýši touto pestrofarebnou vlajkou?

Pestrofarebná Vlajka Ekvádora bola prijatá v roku 1960. Žltá je symbolom bohatstva a slnka, modrá odkazuje na oblohu a oceán, červená je symbolom krvi bojovníkov za slobodu.

#7. Na štátny symbol ktorej krajiny sa pozeráte?

Thajsko malo až do konca druhej svetovej vojny na vlajke bieleho slona. Teraz figuruje už len na námorné vlajke.

#8. Táto vlajka patrí k najmladším na svete. Komu patrí?

Kosovská vlajka bola prijatá v roku 2008 spoločne s vyhlásením nezávislosti. Šesť bielych hviezd symbolizuje etnické skupiny žijúce v tomto balkánskom štáte.

#9. Ktorej krajine patrí táto vlajka?

Vlajka tohto mestského štátu bola spoločne s hymnou a štátnym znakom prijatá v roku 1959. Symbol bieleho polmesiaca a hviezd predstavujú demokraciu, mier a rovnosť. Okrem toho sú tradičnými symbolmi islamu, a pripomínajú tak malajskú moslimskú menšinu.

#10. Ktorý štát sa pýši touto pestrofarebnou vlajkou?

Vlajka Srí Lanky platí od roku 1948, jej hlavná časť, lev s mečom, bola používaná už skôr. Základ dopĺňajú pruhy symbolizujúce hinduistických Tamilov a moslimských Maurov a tiež lístky posvätného figovníka, symbolizujúce budhistické zásady.

#11. Komu patrí táto vlajka?

Farby írskej vlajky symbolizujú farbu ostrova (zelená), protestantov a Oranžsko-nasavský rod (oranžová), ďalej mier a porozumenie medzi náboženskými skupinami (biela). Zriadená bola roku 1937 po vyhlásení nezávislosti ostrovného štátu.

#12. Na štátny symbol ktorej krajiny sa pozeráte?

Panarabské farby na vlajke Spojených arabských emirátov majú symbolizovať jednotu medzi arabskými národmi. Vlajka vznikla až roku 1971.

#13. Uhádnete, ktorému štátu patrí táto vlajka?

#14. Pripadá vám vlajka povedomá? Komu patrí?

Farby mexickej vlajky odkazujú na nezávislosť (zelená), čistotu náboženstva (biela) a spojenie etnických skupín (červená). Znak orla odkazuje k aztéckej legende o prvých osadníkoch mesta Tenochtitlán pri jazere Texcoco, kde sa dnes nachádza hlavné mesto stredoamerického štátu.

Dokončiť

Výsledky

-