Preskočiť na obsah
Home » Optická hádanka z roku 1888 o vás veľa napovie. Vidíte na obrázku mladú, alebo starú ženu?

Optická hádanka z roku 1888 o vás veľa napovie. Vidíte na obrázku mladú, alebo starú ženu?

Milujete optické hádanky a ilúzie? Tentokrát pre vás máme jeden z najstarších optických klamov, ktorý pochádza z roku 1888 a ktorý po prvýkrát vyšiel na nemeckej pohľadnici. Schválne si tento nejednoznačný obrázok prezrite a odpovedzte, čo na ňom vidíte. Mnohé to o vás povie.

V roku 1888 vyvolala v Nemecku veľkú pozornosť pohľadnica, na ktorej ľudia videli buď mladé dievča, alebo starú ženu. Touto optickou hádankou sa v roku 1915 inšpiroval britský karikaturista William Ely Hill. Vytvoril kresbu „Moja žena a moja svokra“ a okamžite tým vzbudil v spoločnosti veľké haló.

Ľudia si začali lámať hlavu nad tým, čo na Hillovom obrázku pracujúcom s optickou ilúziou vlastne je. Keď sa pozriete na jeho kresbu, vidíte buď tvár manželky, alebo tvár svokry. Obe tváre však nemôžete vidieť v rovnakom čase.

Trikom vnímania tváre William Ely Hill oslovil psychológov a odvtedy sa jeho kresba objavuje v učebniciach a experimentálnych štúdiách. Vedci pokročili v prípade Hillovej optickej hádanky ešte ďalej a snažili sa odhaliť, prečo niekto pri pohľade na obrázok „Moja žena a moja svokra“ vidí ako prvú mladú ženu, a niekto ako prvý zase starenu. Nedávny vedecký výskum ukazuje , že to súvisí s tým, koľko máte rokov.

Pozrite sa teda na obrázok a odpovedzte, či ako prvú vidíte mladú ženu (manželku), alebo naopak starú ženu (svokru)?

William Ely Hill

RIEŠENIE

Čo o vás žena, ktorú ako prvú zahliadnete, vypovedá? Ako prvý vždy uvidíte obrázok, ktorý je vám vekovo najbližší. Je to tým, že sa podvedome snažíte čo najviac priblížiť zobrazenej fiktívnej osobe.

Našli ste pri riešení tejto optickej hádanky mladú ženu, ale máte problém nájsť starenu? Náhrdelník na krku manželky je v skutočnosti ústami staršej ženy. Videli ste naopak ako prvú svokru a nemôžete prísť na to, kde je mladá žena? Pozrite sa na nos stareny, ktorý je vlastne čeľusťou manželky.