Preskočiť na obsah
Home » Niekoľko jasných znamení, že ťa dostala NARCISTKA: Na toto POZOR!

Niekoľko jasných znamení, že ťa dostala NARCISTKA: Na toto POZOR!

Táto žena je veľmi príťažlivá, charizmatická a vždy sa zdá byť stredobodom pozornosti. Nie je jednoduché si všimnúť, že trpí duševnou poruchou, pretože sa zdá byť tak dokonalá. Avšak, ak ju dôkladne nepoznáte, môžete si to uvedomiť až keď spoznáte jej skutočnú podstatu.

GRATULUJEME, ZAPLIETOL SI SA S NARCISTKOU

V dnešnej dobe, kedy je toľko detí rozmaznaných sociálnymi sieťami a 15-minútovou slávou z reality show, sa táto porucha šíri rýchlosťou svetla. Niekedy trvá až 4 mesiace, aby ste si uvedomili, že váš partner trpí narcizmom. Na začiatku môže byť ľahké prehliadnuť jej chyby a problémy vzhľadom na jej neuveriteľnú charizmu.

Táto sebavedomá žena sa prezentuje ako zaujímavá a dokáže v tebe vyvolať silné pocity, ktoré ťa pri nej držia. Avšak, čo si nevšimneš, je že je to narcistka, ktorá nemá hlboké myslenie a skutky na podporu svojich tvrdení. Často prekrúca svoje úspechy a príbehy, aby vyzerala dôležitejšia, a všetko sa točí okolo nej, keďže neustále potrebuje tvoje povzbudzovanie a obdiv. Vzťah s narcistkou je veľmi namáhavý, keďže jej vlastné potreby sú pre ňu na prvom mieste a tým pádom ty ako jej partner dávaš viac a dostávaš menej. Je to majsterka manipulácie a musíš si stále dávať pozor, aby si ju náhodou nevyprovokoval, čo i len nevinnou poznámkou, ktorú náhodou povieš. Tento druh vzťahu je toxický a dokonca môžeš mať pocit, že sa všetko zlé deje kvôli tebe, keďže je veľmi dobrá v hádzaní viny na iných.

Ako ju spoznáš?

Pripravili sme pre teba niekoľko kľúčových bodov, ktoré ti pomôžu spoznať narcistickú osobu skôr, než sa s ňou dostaneš do konfliktu. Ak sa ti zdá, že táto osoba spĺňa aspoň tri z nasledujúcich bodov, mali by ste sa o tom porozprávať. Ak to bude viac ako šesť, potom by si si mal byť vedomý potenciálneho problému a uvažovať o tom, ako s tým naložiť.

#1 Jej potreby sú pre ňu prioritou

Tvoj život sa zameriava na ňu a musíš upravovať svoje aktivity podľa jej potrieb. Je schopná umelo nafúknuť zanedbateľné problémy a očakávať, že ty budeš riešiť situáciu. Napríklad, ak si zlomila necht na párty, očakáva, že jej zabezpečíš odvoz. Jej potreby sú na prvom mieste, takže ak sa ti chce pozerať na futbal, ale ona chce pozerať jej obľúbenú americkú komédiu, musíš zabudnúť na svoje plány a vyhovieť jej. To je však len začiatok.

#2 Chce viac brať ako dávať

Zistíš, že pekné obdobie, keď ťa toľko obdarovávala pozornosťou, už skončilo. Teraz sa musíš prispôsobiť jej potrebám a správať sa tak, ako chce ona. Platíš za všetko a dávaš jej svoju lásku, ale zdá sa, že pre ňu to nie je dosť. Vstúpil si do sveta narcistky, kde je dôležité len to, čo si ona želá.

#3 Neustále rozpráva iba sama o sebe

Každú maličkosť sa snaží vykresliť ako dramatickú udalosť a nepýta sa na teba, ako sa máš alebo ako si sa mal počas dňa. Tento problém je bežný u mnohých žien a niektorí muži určite ocenia, že po práci nemusia opäť hovoriť o svojich starostiach. Avšak, keď príde na niečo dôležité, o čo sa chceš s niekým podeliť, tak sa ti nedostane slova. A najhoršie na tom všetkom je, že narcistka prikresľuje a klame vo svojich historkách, len aby zaujala pozornosť. O tom však budeme hovoriť neskôr.

#4 Stále ťa kontroluje a je veľmi manipulatívna

Keď si s ňou, tvoj hlas sa stíši, čo je základným znakom toho, že s ňou musíš zaobchádzať opatrne. Ocitol si sa na dlhých nákupoch, a ani vlastne nevieš, ako si sa tam dostal? To je jasný príklad manipulácie. Ak ti sľubuje sex za službičky a potom ho nedostaneš, tak aj toto je manipulácia. Má prístup k tvojim účtom a pozná všetky tvoje heslá, čo je prekročenie hraníc. Otázka znie: ako dlho budeš tolerovať takéto správanie?

#5 Je bežné, že ťa každý deň znevažuje, uráža a vysmieva sa ti

Tvoja sebaúcta postupne klesá, avšak hneď si to nevšimneš, pretože to bude postupné a bude sa to diať pomaly. Všetci ostatní sú pre ňu neschopní a ona sama vie všetko najlepšie. Ak sa ju pokúsiš kritizovať, tak ju neprijme a nahnevá sa na teba. Naopak ona rada kritizuje a uráža ostatných. Vety typu “Ako môžeš pokaziť jedno vŕtanie do steny”, “Ty si ale úplný idiot” alebo “Ty neschopák” sú pre ňu na dennom poriadku.

#6 Nemá empatiu

Necíti súcit voči pocitom svojich blízkych, vrátane teba. Ak sa stane nejaká smutná udalosť, a ty potrebuješ jej podporu, tak sa jej určite nedočkáš. Namiesto podpory ťa napríklad začne za tvoje pocity vysmievať. Príklad: Niekto z tvojej blízkej rodiny sa ocitne nešťastnou náhodou v nemocnici. Kvôli tomu určite nemáš náladu sa zabávať. Normálna žena by to pochopila a snažila sa ti pomôcť. U narcistky to však nečakaj. Narcistka by ťa v takomto prípade bez váhania zvozila a poslala domov, veď predsa jej nebudeš svojou pochmúrenou náladou kaziť večer niekde v bare alebo na diskotéke.

#7 Snaží sa, aby si si jej historky o hrdinských činoch alebo zábavných zážitkoch zapamätal navždy

Stále opakuje svoje historky ako mantru, aj keď sa stali už dávno. Nevyhovuje jej, keď si tieto historky neprikrášli a nevykreslí si ich v čo najkrajšom svetle. Vždy sa usiluje vykresliť sa ako expertka vo všetkom a nikdy nechce počúvať tvoje názory. Ak sa s ňou chceš podeliť o niečo dôležité, tak sa na teba vykašle a nepočúva ťa. Avšak nie vždy je to takéto, pretože občas ti dá aj malú chvíľu pre seba. Ona vie ako manipulovať a dokáže ťa omotať okolo prsta, takže tvoja sebadôvera pomaly, ale isto, klesá.

#8 Vždy má pravdu

Nikdy sa nezdá, že by mohla urobiť niečo zlé. Dokonca aj keby urobila niečo zlé, vždy sa nájde niekto iný, kto je na vine, a ona sama si nikdy neprizná svoju vinu. Ak ju kritizuješ za jej detinské správanie, tak ťa za to ostro odsúdi, pretože si myslí, že nemá potrebu sa brániť a odpovedať ti. Pre ňu je vždy jednoznačne pravdivé to, čo hovorí alebo robí ona. Ak by mala priznať svoju chybu a ospravedlniť sa, bol by to pre ňu doslova koniec sveta.

#9 Má problém udržať si vzťah

Musíš jej dať priestor, ale zároveň musíš byť vždy k dispozícii, keď sa jej zachce. Je príliš malicherná, detská až detinská, prehnane emocionálna a zrejme nezrelá na vzťah. Ak vezmeš do úvahy všetky predchádzajúce body, tak ju môžeš považovať za skrytú katastrofu.

#10 Často sa stáva, že jej negatívne reakcie sú neprimerané

Je ťažké pochopiť jej náhly hnev voči tebe a celému svetu. Dokáže vrieskať po byte ako zmyslov zbavená, napríklad kvôli tomu, že si omylom použil jej sprcháč namiesto svojho. Často sa urazí, keď si konečne presadíš svoj názor. Môže sa cítiť oprávnene nahnevaná na teba aj na celý svet kvôli malichernostiam, napríklad ak si ju vzal na nákupy o deň neskôr a už nemali veľkosť jej vysnívaných topánok. Možno si už zažil podobný pocit, keď bola na teba nahnevaná, a ty si vôbec nevedel, čo si urobil zle.

#11 Je veľmi žiarlivá a urážlivá

Má tendenciu byť veľmi kontrolujúca vo vzťahu, prejavuje to cez žiarlivosť a nátlakové správanie. Sleduje tvoje pohyby a komunikáciu s inými ľuďmi, dokonca sa aj prejavuje urážlivo voči nim. Jej správanie môže byť iracionálne a často sa nechá ovplyvňovať svojimi emóciami.

#12 Jednou z jej stratégií je, že klame, aby vyzerala lepšie pred ostatnými ľuďmi než v skutočnosti je

Rozpráva príbehy, ktoré sú prekrútené a ukazujú ju v lepšom svetle. Týmto spôsobom sa snaží získať si pozornosť a obdiv od ostatných a takisto si chráni svoj imidž. Jej snaha o dokonalý vzhľad vedie k tomu, že trávi hodiny pred zrkadlom, no keď príde na to, aby sa prezentovala lepšie než v skutočnosti je, nerobí jej problém klamať. Pre svoje vyššie dobro je schopná zaklamať pred všetkými, aj keď to znamená zmeniť a prekrútiť faktické udalosti.

#13 Je prehnane citlivá voči odmietnutiu

Narcistka neznesie odmietnutie a vyvoláva scény, keď sa veci neodvíjajú podľa jej predstáv. Jej nutnosť mať vždy posledné slovo a uspieť vo všetkom ju robí zbabelou a neprístupnou pre kritiku.

Ukončiť vzťah s narcistkou je veľmi ťažké

Narcistka vie, ako ťa zviesť na cestu nekontrolovateľných emócií a vyvolať v tebe pocit, že si našiel svoju osudovú lásku. Dokáže ťa omotať okolo svojho prsta a správa sa k tebe presne tak, ako potrebuje, aby si bol ochotný urobiť pre ňu čokoľvek.

Ak si však začal mať podozrenie, že niečo v tvojom vzťahu nie je v poriadku, opäť si prečítaj tieto znaky a zamysli sa, či stojí za to dobrovoľne podstupovať trýznenie od osoby, ktorá nie je emocionálne vyrovnaná.