Preskočiť na obsah
Home » Naozaj sa nám zlepia črevá? Pravda o tom, čo sa skutočne stane, keď zjete žuvačku

Naozaj sa nám zlepia črevá? Pravda o tom, čo sa skutočne stane, keď zjete žuvačku

Naučiť sa všetko o potenciálne smrteľnom nebezpečenstve prehltnutia žuvačky je jedným z tých spoločných momentov, ktoré v detstve zažil takmer každý. Podľa logiky detského sveta, ak prehltnete žuvačku, zlepia sa vám údajne črevá. Našťastie ide len o výmysel dospelých, alebo nie?

Ak náhodou prehltnete žuvačku, dostane sa najprv do žalúdka, kde vnútorná kyselina v tele vykonáva kľúčovú úlohu pri rozkladaní zjedeného jedla. Kyselina však nedokáže žuvačku rozpustiť, takže pokračuje vo svojej fantastickej ceste vašimi vnútornosťami takmer neporušená.

Žuvačka sa následne pretlačí cez tenké črevo, ktoré v skutočnosti nie je až také malé, keďže je dlhé asi sedem metrov, a vytrvalo pokračuje tráviacim traktom, pretože je nestráviteľná. Potom sa dostane do hrubého čreva, ktoré je dlhé len asi meter a pol, ale nazýva sa veľké, pretože je podstatne širšie. Práve tu vaše telo premieňa potravinový odpad na výkaly a za normálnych okolností  prehltnutá žuvačka opustí vaše telo bežnou cestou ako súčasť výkalov.

Na druhej strane, ak prehltnete veľa žuvačiek naraz, môžu sa nahromadiť a spôsobiť upchatie, hoci treba zdôrazniť, že je to neuveriteľne zriedkavé. Vyskytli sa prípady, keď deti prehltli viacero žuvačiek za jeden deň a skončilo to upchatím ich čriev, takže prehltnutie žuvačky predstavuje určité riziko, ale ak sa budete správať rozumne, nič sa vám nestane.

Pravdepodobne bude najlepšie, ak nám dáte za pravdu a nebudete sa niekoľko dní po prehltnutí žuvačky prehrabávať vo výkaloch, aby ste sa uistili, že je nadobro preč, pretože povedzme si pravdu, bolo by to trochu divné.

Hoci vám neodporúčame, aby ste predchádzajúce riadky brali ako povolenie prehĺtať žuvačky, možno vám pomôže vedieť, čo presne vaše telo robí so žuvačkou po jej zhltnutí.

Zdroj: eatthis.com / Foto: Freepik