Preskočiť na obsah
Home » Alkohol mení osobnosť človeka: Aký druh „opice“ máte, keď si vypijete vy?

Alkohol mení osobnosť človeka: Aký druh “opice” máte, keď si vypijete vy?

Je to jasné, ako facka. Presvedčili ste sa o tom možno sami na sebe alebo tento problém vidíte na ľuďoch okolo seba: Alkohol mení osobnosť človeka. Počas nasledujúcich vianočných sviatkov a silvestrovských osláv potečú alkoholické nápoje plným prúdom. A každý bude na alkohol reagovať inak. S akými druhmi “opitosti” sa teda môžete stretnúť?

Štyri typy opitých osobností: Ktorý ste vy?

Stačí pár pohárov alkoholu a už sa z vás môže stať niekto iný. Že aj ľahšia opitosť s vašou osobnosťou urobí veľké divy, si často nevšimnete vy sami, ale skôr vaše okolie. Práve z tohto zistenia vychádzala aj Rachel Winogradová z Missourskej univerzity, ktorá na základe svojho výskumu prišla s rozdelením celkom štyroch typov opitostí. Tieto špecifické typy pritom označila podľa známych postáv alebo osobností. Poznáte sa medzi nimi?

Osobnosť typu 1: Ernest Hemingway

Ernest Hemingway kedysi napísal, že môže “vypiť ľubovoľné množstvo whisky bez toho, aby sa opil” . Keď máte tento druh opičky, môžete si iba pogratulovať. Vaša osobnosť sa mení minimálne, stále si zachovávate svoj intelekt aj racionálne myslenie. Veľkým pozitívom je, že tento druh opitosti sa vyskytuje najčastejšie (v 30 až 40 percentách) a ľudia, ktorí patria do tejto skupiny, sa v budúcnosti spravidla nestretávajú s alkoholizmom.

Osobnosť typu 2: Pán Hyde

Podľa výskumu Rachel Winogradovej je druhým najčastejším typom opitosti pán Hyde (až 20 percent). Keď človek po požití alkoholu trpí týmto druhom opitosti, je to veľmi nepríjemné hlavne pre jeho okolie. Osobnosť typu pána Hyda v opitosti ukazuje svoje horšie, temnejšie ja. Je menej príjemný až nepriateľský a agresívny, jeho intelekt aj racionálne myslenie opitosťou veľmi upadá. A často má veľké sklony k alkoholizmu.

Osobnosť typu 3: Zamilovaný profesor

Tento typ osobnosti odkazuje na romantickú komédiu, ktorú asi všetci dobre poznáte a v ktorej si zahral hlavnú rolu Eddie Murphy. Ako tento typ osobnosti, ku ktorému sa radí až 20 percent ľudí, reaguje na alkohol? Večer – ešte za triezva – začína ako tichý introvert. Pohárik po poháriku sa v ňom však prebúdza jeho extrovertné ja, stúpa mu guráž a klesá svedomie. Je veľmi priateľský a utáraný, aj keď sa môže správať celkom riskantne. Tento typ osobnosti nie je spravidla spájaný s alkoholizmom.

Osobnosť typu 4: Mary Poppinsová

Keď sa človek tohto typu osobnosti opije, je veľmi príjemný, priateľský a ústretový. Táto osobnosť, do ktorej spadá zhruba 15 percent ľudí, má tieto rysy aj za triezva. Rovnako ako v prípade Ernesta Hemingwaya sa u osobnosti typu Mary Poppinsovej príliš nemení jej intelekt ani racionálne myslenie. Osobnosť typu Mary Poppinsovej sa od menej príjemného Ernesta Hemingwaya odlišuje predovšetkým svojou „sladkou opitosťou“. Táto osobnosť je protipólom Hyda, a tak si dokáže celú noc udržať svoju zodpovednosť.