Preskočiť na obsah
Home » Záchod náš každodenný: Čo viete o histórii toaliet? (KVÍZ)

Záchod náš každodenný: Čo viete o histórii toaliet? (KVÍZ)

Možno neuveríte, ale vlastný svetový deň majú aj záchody. Každoročne si ho pripomíname 19. novembra. Svetový deň miestnosti, kde aj kráľ chodí pešo, si kladie jasný cieľ: pripomenúť, že ešte v 21. storočí je pre štvrtinu populácie záchod luxus, ktorý si nemôže dovoliť. Otestujte svoje vedomosti z histórie toaliet v našom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 5 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. V 16. storočí žil v Anglicku istý sir John Harington, krstný syn kráľovnej Alžbety I. a amatérsky básnik, ktorý bol kvôli rozprávaniu nemravných príbehov na nejakú dobu odstránený z centra diania do Kelstonu blízko Bathu. Vo vyhnanstve ale nelenil a vymyslel vynález, ktorý síce Anglicko zavrhlo, ale samu panovníčku príjemne prekvapil. Išlo o?

#2. V temnom stredoveku cirkev nejaké vysedávanie na záchodoch netolerovala. V mestách bolo zvykom vylievať nočníky z okna priamo na ulicu, na dedinách sa chodilo na hnojisko a na hradoch boli k vyprázdňovaniu čriev budované špeciálne výklenky známe pod názvom?

#3. V starom Grécku a Ríme ľudia samozrejme záchody poznali a používali ich. Toalety boli v mnohých domoch, ale vyhlásené boli hlavne tie verejné, kde?

#4. Meno Alexander Cummings má s históriou záchodov tiež niečo spoločné. V 18. storočí?

#5. Spoplatniť využívanie verejných záchodov napadlo rímskemu cisárovi Vespaziánovi. Jeho syna to celkom pohoršilo, cisár mu potom vraj ale podal mincu, ktorá pochádzala z výťažku, a dal mu k nej privoňať. Na základe toho vzniklo príslovie?

Dokončiť

Výsledky

-