Preskočiť na obsah
Home » Vyznáte sa v starovekých božstvách a bájnych bytostiach? Otestujte si svoje vedomosti

Vyznáte sa v starovekých božstvách a bájnych bytostiach? Otestujte si svoje vedomosti

Staré mýty sú plné podivuhodných tvorov a nezvyčajne vyzerajúcich božstiev. Vládli moriam, ohňom, strážili brány do podsvetia, zahrávali si s ľudskými osudmi. Máte chuť si na nich zaspomínať? Pokiaľ ste odpovedali áno, v tom prípade vyskúšajte náš nasledujúci kvíz o starovekej mytológii.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. V gréckej mytológii má funkciu strážcu brány do podsvetia trojhlavý pes. Ako sa volá?

Tento obrovský čierny pes s démonickým zjavom si dával dobrý pozor, aby tí, ktorí vstúpili do podsvetia, už živí von nevyšli. Ostatne jeho asi tiež nikto nechcel vidieť dvakrát, vyvolával strach, rovnako ako aj jeho súrodenci. Medzi tie patrila napríklad Chiméra, napoly žena a napoly had, dvojhlavý pes Orthos alebo tvor Sfinx s telom leva a ľudskou, sokolou či baraňou hlavou.

 

#2. Narkissos či Narcis vystupoval v gréckych bájach ako domýšľavý mladý muž, ktorý bol natoľko samoľúby, že miloval len sám seba. Z nešťastnej lásky k nemu sa utrápila nymfa menom?

Echo patrila medzi najstaršie grécke božstvá, bola jednou z nýmf horských vrchov a údolí. Lenže raz svojim rozprávaním zastavila bohyňu Héru, ktorá chcela sledovať Dia na záletoch. Héra sa naštvala a vzala jej za to hlas – nebohá nymfa mohla len opakovať posledné slová druhých. Potom sa na prvý pohľad zamilovala do Narkissa. Z jeho odmietania sa postupne strácala tak, že z nej zostal len ten hlas, či skôr ozvena. Ostatné nymfy žiadali odplatu a tá prišla, krásavec sa pozeral na vlastný odraz na vodnej hladine tak dlho, až do vody spadol a utopil sa.

 

#3. Najvyšším staroegyptským bohom, tým, ktorý mal pod palcom plynutie dní a týždňov a fungoval ako stvoriteľ, bol?

Tento pre Egypťanov zásadný boh bol zobrazovaný s telom muža, hlavou sokola a slnečným kotúčom na hlave.

 

#4. Strážca mora, grécky boh Forkys, mal okrem mnohých iných podivných potomkov aj tri nie moc pekné dcéry. Len jedna z nich bola smrteľná, práve tá mala mať podľa legiend mosadzné pazúry, hadov namiesto vlasov, šupinaté telo a zvieracie uši. Niet divu, že ten, kto jej pozrel do očí, skamenel. Volala sa

Pôvodne patrila medzi vyhlásené krásky, potom ju mal ale znásilniť boh Poseidón v chráme bohyne Atény, následkom čoho ju Aténa premenila v netvora. Iná verzia príbehu to vidí tak, že k premene došlo preto, že Medusa bola príliš pyšná a chválila sa, že je krajšia ako Aténa, čo bohyňu pohoršilo.

 

#5. Psia hlava, vycerené zuby, netopierie krídla, oči krvou podliate omotané zmije - takto podľa všetkého vyzerali služobnice podsvetia a bohyne pomsty, všeobecne známe ako?

Objavovali sa tam, kde zlyhali ľudské zákony. Fúrie ctili vlastné pravidlá, a preto trestali zlých ľudí. Súčasné fúrie sú tiež neznesiteľné a pomstivé, radia sa však medzi obyčajné smrteľníčky. =)

 

#6. Poseidón bol starogréckym bohom?

Charakteristickým znakom tohto vládcu morí, ktorého rímskym ekvivalentom bol Neptún, sa stal trojzubec. Pomocou neho mohol Poseidón vyvolávať búrky a zemetrasenia.

 

#7. Bol slabý a odpudivý, vyzeral ako krívajúci mrzák a ostatní bohovia sa mu preto vysmievali. Ani vlastná matka k nemu nebola milosrdná a kvôli jeho nedokonalosti ho zvrhla z Olympu. Až keď zistila, čo dokáže, priviedla ho späť a venovala mu kováčňu. On jej odpustil a názorne predviedol, že čoby boh ohňa vie byť láskavý a dobrý, ale aj tvrdý a desivý. To je príbeh božského kováča?

Osudom skúšanému kováčovi je pripisovaných mnoho kúzelných výtvorov z gréckych bájí. V jeho dielni mala vzniknúť okrídlená helma, prilba neviditeľnosti či zlatý voz, podľa všetkého ukul aj Pandoru, najkrajšiu ženu, aká bola kedy stvorená.

 

#8. Kentauri, to sú bytosti, ktoré grécka mytológia vykresľuje ako extrémne divoké a odhodlané, ich podstatu ostatne vystihoval i nezvyčajný vzhľad. Kentaur bol?

#9. Slovanský boh búrky, hromu a blesku mal meno?

Ako každému hromovládcovi bol aj tomu slovanskému zasvätený dub, majestátny strom, ktorý dokáže odolať krutej zime, podobne ako Perún sám.

 

#10. Gréckym ekvivalentom rímskeho boha Amora bol boh?

Ide o boha lásky a úrody, ktorý je vybavený zlatými krídlami a zasiahne strelou z luku každého, kto podľahne láske. Povahovo nie je ani dobrý, ani zlý, nesie radosť i žiaľ, krutosť aj veselosť, je preklínaný aj oslavovaný, ostatne ako milostný cit vôbec.

 
Dokončiť

Výsledky

-