Vláda zvažuje zásadnú zmenu v školstve. V hre je koniec deviateho ročníka

Vládne strany u našich susedov v Českej republike momentálne diskutujú o návrhu na zrušenie deviatej triedy základnej školy, čo by znamenalo predĺženie povinnej školskej dochádzky o jeden rok a vyžadovalo by si to absolvovanie aspoň dvoch ročníkov strednej školy. Táto zmena už raz bola v minulosti platná v Československu do roku 1990, keď bolo potrebné absolvovať iba 8 ročníkov základnej školy a 2 ročníky stredného školského štúdia. Diskusie o tomto návrhu prebiehajú medzi členmi českej vládnej koalície.

Cieľom poslancov predkladajúcich návrh je zlepšiť kvalitu školstva v Česku a skrátiť celkovú dobu štúdia. Opozičné strany však tvrdia, že je už príliš neskoro na zavedenie takýchto zmien, keďže štát práve dokončuje revíziu existujúcich osnov, ktoré zahŕňajú aj deviaty ročník.

Nie je to prvýkrát, kedy by sa v Česku menila dĺžka povinnej školskej dochádzky. V priebehu posledných desiatok rokov sa to stalo už niekoľkokrát. V minulosti bolo dokonca povinné chodiť až do desiatej triedy. Posledná zmena sa udiala po Nežnej revolúcii, keď sa Česko spolu so Slovenskom vrátili k deviatim rokom.

Keby sa návrh v susednej Českej republike podaril presadiť, privítali by ste podobnú zmenu aj u nás na Slovensku? Je podľa Vás pre dieťa prospešnejšie absolvovať povinne 9 rokov základnej + 1 rok strednej školy alebo 8 rokov základnej a 2 roky strednej školy? Budeme radi, ak svoj názor vyjadríte v komentári pod článkom na našom facebooku.

základná škola 8 rokov osem ročná povinná školská dochádzka zmena novinka

Zdroj: TV Nova / Foto: Freepik – ilustračné zábery