Preskočiť na obsah
Home » Osadníkom postavila obec nové byty: Záujem obyvateľov je veľký

Osadníkom postavila obec nové byty: Záujem obyvateľov je veľký

V obci Zámutov, ktorá leží v okrese Vranov nad Topľou, majú tamojší osadníci dôvod na radosť. Dôvodom je výstavba nájomných bytov. V miestnej rómskej osade totiž nedávno dokončili výstavbu bytového domu nižšieho štandardu. Záujem občanov je enormný, starosta chce pokračovať vo výstavbe.

Zámutov je najľudnatejšou obcou v okrese Vranov nad Topľou. Žije tu prevažne komunita 1750 Rómov a miestna samospráva sa im rozhodla pomôcť formou výstavby 12 nájomných bytov. V byte sa nachádza kuchynská linka, piecka na kúrenie či varenie, kúpeľňa s vaňou a toaletou. Keďže byty sú vykurované drevom alebo uhlím, do 2 týždňov sa obyvateľom postavia sklady, kde budú môcť palivo skladovať.

Starosta obce Stanislav Duda prezradil, že o byty je veľký záujem. Prihlásilo sa už 57 rodín. Dodal však, že tieto byty sú štartovacie a bývať v nich môžu buď jeden alebo až päť rokov, následne si majú hľadať vlastné bývanie. Záujemcovia musia spĺňať jasné podmienky: Žiadatelia musia byť manželia, minimálne jedno dieťa a minimálne jeden zamestnaný rodič. Navyše musia mať vyrovnané všetky záväzky voči obci v rámci daní a odpadu.

Byty sa stavali za podpory dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR v rámci Programu rozvoja bývania. Náklady predstavovali sumu 338 193 eur, z čoho dotácie tvorilo 287 460 eur. S výstavbou ďalších bytov starosta obce počíta aj budúci rok. Želá si však, aby Slovenský pozemkový fond, ktorý má v obci Zámutov nevyužité pozemky, ich daroval obci.

Reakcie ľudí

Zdroj/Foto: cute766.info, Facebook, vranovske.sk