Preskočiť na obsah
Home » Slováci, pripravte sa na ZMENU: V občianskom preukaze bude už povinné aj TOTO!

Slováci, pripravte sa na ZMENU: V občianskom preukaze bude už povinné aj TOTO!

Slovákov čaká novinka! Občianske preukazy by mali po novom obsahovať aj odtlačky prstov. Vyplýva to z predbežnej informácie k novele zákona o občianskych preukazoch z dielne Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Pripravovaný právny predpis reaguje na nariedenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2019.

Ministerstvo vnútra SR pripravuje zmenu, ktorá by sa mala dotknúť všetkých osôb starších ako 12 rokov. Pri vybavovaní občianskych preukazov by mali byť povinné nasnímať si odtlačky prstov. „Pripravovanou novelou zákona bude občan povinný podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov a uvedené bude mať aj vplyv na doterajšiu možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu Ministerstva vnútra SR,” uvádza rezort vnútra.

Občianske preukazy by mali byť zároveň vybavené čipmi s dvojitým rozhraním. Ide o opatrenia, ktoré sú podľa ministerstva dôsledkom prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov. Novela by sa do medzirezortného pripomienkového konania mala dostať v septembri.