Skvelá správa pre Editku: Dievčatko dostane 2-miliónový liek!

V posledných týždňoch sa ľudia z celého Slovenska opäť spájajú, aby pomohli bezbrannému dieťaťu, ktoré trpí zriedkavou chorobou. Malá Editka bojuje s diagnózou SMA, pričom poisťovňa jej zamietla dvojmiliónovú liečbu. Teraz však v prípade dievčatka zasiahol súd, ktorý rozhodol v prospech zúfalej rodiny!

V posledných týždňoch sa obyvatelia Slovenska snažia prostredníctvom verejnej zbierky pomôcť malému dievčatku Editke, ktorému zostáva už len mesiac na to, aby podstúpilo génovú terapiu liekom Zolgensma. Tento nákladný liek v hodnote 2 milióny eur Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) odmietla poskytnúť, hoci v minulosti preplácala liečbu niekoľkým deťom.

„Súd rozhodol o návrhu poistenky na vydanie neodkladného opatrenia, ktorým VšZP ukladá povinnosť uhradiť poistenke liek. VšZP rešpektuje rozhodnutie súdu a zrealizuje všetky potrebné kroky k vykonaniu súdneho rozhodnutia,“ uviedla k prípadu hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Editka musí dostať liek do 23. apríla a jej mama Monika uviedla, že už v najbližších dňoch podstúpi vyšetrenia a jeho podanie. „Dnes je TEN deň. Deň, kedy po dlhých týždňoch plačem, no nie od strachu o Edit či zúfalstva. Dnes plačem od šťastia. Dnes je TEN deň, keď sme vyhrali MY, VY – ale najmä Editka. Vyhrala svoju šancu na lepší život, nádej, vyhrala svoj BOJ, boj o génovu terapiu. Áno, priatelia, Editka svoj LIEK DOSTANE,“ napísala dojatá mamička dievčatka, ktorá poďakovala množstvu darcov vrátane Slovenského národného strediska pre ľudské práva, Zuzane Vlčekovej a JUDr. Lucii Bajzovej.

„Nebolo možné ísť klasickou cestou, teda podať žalobu a čakať, kým súd rozhodne. Pre takéto prípady existuje inštitút neodkladného opatrenia, keď potrebujete naliehavo upraviť pomery medzi stranami. V takom prípade môžete podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd má zákonnú lehotu rozhodnúť o tomto návrhu do 30 dní,“ vysvetlila právnička Slovenského národného strediska pre ľudské práva Zuzana Vlčeková.

Napriek tomu, že rozhodnutie súdu nie je právoplatné, pre poisťovňu je záväzné bez ohľadu na to, či sa odvolá, prípadne bude žiadať náhradu ujmy. Verejná zbierka, ktorou sa rodičia dievčatka snažili vyzbierať peniaze na liečbu, bola pozastavená, pričom verejnosť bude informovaná o tom, ako budú s peniazmi postupovať.

editka dvojmiliónový liek preplatenie súdne rozhodnutie

Zdroj: TV Markíza / Foto: FB/Editka – statocna bojovnicka s SMA II