Preskočiť na obsah
Home » Rybací kvíz: Poznáte kapry, lososy a ďalšie ryby na vianočný stôl?

Rybací kvíz: Poznáte kapry, lososy a ďalšie ryby na vianočný stôl?

Poznáte ryby predovšetkým zo štedrovečerného taniera a nie ste si istí, či v skutočnosti rozoznáte kapra od pleskáča, či spoznáte lososa obyčajného alebo amura bieleho? Práve pre vás je tu tento test.

Prosba redakcie

Chcete sa nám za kvíz odmeniť? Máme pre vás jeden TIP! Napíšte nám svoj výsledok do komentárov na Facebooku. Takýmto spôsobom podporíte našu prácu. A ak sa vám táto úloha páčila, zdieľajte ju medzi priateľmi, nech sa aj oni môžu precvičiť. Viac podobných úloh nájdete —TU—

Začiatok kvízu

#1. Medzi ďalšie obľúbené pochúťky na vianočnom stole patrí na masle pečený či grilovaný pstruh dúhový alebo pstruh obyčajný potočný. Na jednom obrázku však pstruh nie je. Na akom?

Na obrázku A je pstruh dúhový, na obrázku B pstruh obyčajný potočný a na obrázku C je lipeň podhorný, ktorý podobne ako pstruh vie vyskočiť do výšky pre hmyz. A pripravuje sa rovnako ako pstruh, platia naň rovnaké recepty. Oddávna býval pre svoju vynikajúcu chuť považovaný za vybraný pokrm pre „nóbl“ spoločnosť.

 

#2. Iný kraj, iný mrav. Viete, ktorú rybu by ste najčastejšie našli na novoročných stoloch v Japonsku, Kórei či na Taiwane? Napovieme, že sa volá pagrus major, slovensky pražma.

#3. Kapor na štedrovečernom tanieri už dávno nie je pravidlom. Často sa na ňom objaví aj losos obyčajný. Toho na tanieri spoznáte ľahko vďaka jeho oranžovo-ružovej svalovine. Ale viete, ako vyzerá ešte v celku?

Ryba na obrázku B je síce krásne oranžová, ale ide o japonského kapra koi. Na obrázku C nájdeme rybu z čeľade lososovitých, ale ide o sivoňa amerického.

 

#4. Zo sumca si môžete urobiť výborný steak v marináde. Poznáte, ktorá z rýb nie je sumec ani sumček, hoci má taktiež fúzy?

#5. Niečo ľahké na rozcvičku. Keby ste si išli kúpiť na Vianoce kapra a v kadi by plávali tieto ryby, ktorá by nebola tá pravá?

Na obrázkoch A i C vidíme kapra obyčajného. Pri céčku je to tzv. “naháč”, alebo kapor hladký, pri ktorom takmer vymizli šupiny. Na obrázku B vidíme pleskáča veľkého, hoci z čeľade kaprovitých.

 

#6. Mnohé gazdinky prijali do svojej vianočnej kuchyne aj amura bieleho. Mnohí naň nedajú dopustiť a uprednostňujú ho pred tradičným kaprom, pretože má vraj chutnejšie mäso a menej drobných kostí. Spoznáte ho?

Dokončiť

Výsledky

-
 
 

Páčil sa vám test? Ak áno, podporte našu stránku taraniny.sk zdieľaním kvízu na facebooku. Ďakujeme za vašu podporu!