Preskočiť na obsah
Home » Roztomilé aj pyšné: Otestujte si, čo všetko viete o mačkách

Roztomilé aj pyšné: Otestujte si, čo všetko viete o mačkách

Značky:

Mačky sú roztomilé, elegantné, múdre, avšak zároveň aj pyšné, samotárske a náladové. Tieto úžasné stvorenia s nami žijú už tisíce rokov, vždy nás ale dokážu niečím novým prekvapiť. Čo všetko o nich viete vy?

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Mačky sú jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších domácich maznáčikov. Viete, koľko ich odhadom na svete je?

Podľa Svetovej nadácie zvierat žije na svete približne 500 miliónov domestikovaných mačiek všetkých rôznych druhov a veľkostí. Toto číslo je samozrejme len odhad, presný počet nie je možné zistiť.

 

#2. Mačky sú od prírody veľkí spáči. Tipnete si, koľko hodín v priemere denne spia?

Mačky spia naozaj veľa a v priebehu dňa môžu zažmúriť oči aj na 16 hodín. Spánkom tak trávia ½ až ⅔ života.

 

#3. Mačiatka sú po narodení takmer bezbranné. Nevedia chodiť a namiesto toho sa plazia. Okrem toho však majú aj ďalší problém. Viete aký?

Po narodení sú mačiatka úplne závislé na svojej matke, pretože veľa zmyslov u nich nie je vyvinutých vôbec, alebo sú ešte len v zárodku, napríklad sluch a zrak.

 

#4. Veľa z nás na mačky nedá v žiadnom prípade dopustiť, môžeme ich označiť za skutočných milovníkov mačiek. Viete, ako sa takýmto ľuďom hovorí odborným názvom?

Ľudia majú radi rôzne zvieratá. Arachnofil zbožňuje pavúky, kynofil zase psov. A ailurofilovia sú milovníci mačiek.

 

#5. Mačky boli v domácnosti obľúbenej už od pradávna. Ich domestikácia je spájaná predovšetkým s jednou starovekou ríšou. Ktorou?

Starí Egypťania mačky milovali. Pomáhali im v domácnosti s lovom myší a chránili tak ich potraviny. Egypťania k nim do istej miery vzhliadali a často s nimi spájali svojich bohov. Zaujímavosťou je, že je v niektorých prípadoch ich aj mumifikovali.

 

#6. Mačka domáca zdieľa viac ako 95% svojho genómu s jednou veľkou šelmou. Viete, s ktorou?

Hoci sa na to na prvý pohľad nezdá, mačka má do veľkej miery rovnaký genóm ako tiger. Dá sa tak povedať, že každá mačka je trochu tiger.

 

#7. Mačky vedia ako správne šelmy veľmi rýchlo behať. Sú tiež výborní skokani, pretože dokážu niekoľkokrát preskočiť svoju vlastnú výšku. Viete koľkokrát?

Pred mačkou zriedkakedy niečo ukryjete. Dostane sa skoro všade, a to aj na tie najvyššie skrine. Mačka totiž vie okrem iného aj skvele skákať a bežne vyskočí aj do šesťnásobku svojej výšky.

 

#8. Každý pozná Lajku, prvého psa vo vesmíre. Vo vesmíre boli ale aj mačky. Viete, kedy to bolo?

Len šesť rokov po Lajke do vesmíru letela aj mačka menom Feliceto, a to na palube francúzskej rakety. Misia sa podarila, Feliceto prežila a zdarne sa vrátila naspäť.

 

#9. Mačky s nami žijú už tak dlho, že sa stali súčasťou našej kultúry a často ich nájdeme v rôznych poverách a mýtoch. Jedna známa povera napríklad tvrdí, že keď vám čierna mačka prebehne cez cestu, budete mať smolu. Prekliatie však môžete zvrátiť. Ako?

Akokoľvek bizarné sa to zdá, podľa povery by to malo fungovať. Takže až vám nabudúce prebehne cez cestu čierna mačka, môžete sa skúsiť vrátiť do domu a vyjsť ešte raz. Možno sa vám potom smola vyhne.

 

#10. Videá s roztomilými mačičkami zlepšia deň už nejednému z nás. Mačky sa ale objavujú na plátne už dlho. Viete, kedy sa vo filme mačka objavila vôbec prvýkrát?

Prvý nemý film s mačkami sa objavil už v roku 1894 a volal sa Boxujúce mačky. Predmetom krátkeho filmu sú dve mačky v boxerských rukaviciach, ktoré stoja v ringu proti sebe. V pozadí ich pozoruje muž. Toto video sa dodnes zachovalo, vo vyhľadávači ho hľadajte ako The Boxing Cats.

 
Dokončiť

Výsledky

-