Preskočiť na obsah
Home » Poznáte starý Egypt? Otestujte si svoje znalosti v náročnom kvíze

Poznáte starý Egypt? Otestujte si svoje znalosti v náročnom kvíze

Novodobý záujem o staroegyptské pamiatky podnietila v Európanoch už napoleonská výprava do Egypta. Rovnako tak fascinujúce sú však aj písomné pamiatky. Vyznáte sa v egyptskej histórii? Otestujte znalosti v našom kvíze.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Archeologická lokalita Abúsír je pomenovaná podľa neďalekej dediny. Ide o miesto na rozhraní púšte a úrodného nílskeho údolia, ktoré sa nachádza asi dvadsať kilometrov od

#2. Ako sa volalo hlavné mesto egyptskej Starej ríše?

#3. Archeologickej lokalite Abúsír dominujú tri pyramídy panovníkov Sahurea, Niuserrea a Neferirkarea. Štvrtý pyramídový komplex patrí kráľovi Raneferefovi, zostal však nedokončený. Títo panovníci Starej ríše žili pred 4,5 tisíc rokmi. K akej dynastiu patrili?

#4. Ptahšepsesova mastaba patrí k najväčším nekráľovským hrobkám doby Starej ríše. Ptahšepses ju počas svojho života stále zväčšoval, až nakoniec mala asi 40 miestností. Kto bol Ptahšepses, že si mohol dovoliť tak mimoriadnu hrobku?

#5. Ako sa volal zjednotiteľ Horného a Dolného Egypta a zakladateľ prvej dynastie?

#6. Kto z nasledujúcich postáv bol lekárom faraónov?

#7. Najdôležitejšie vedecké a náboženské texty starí Egypťania uchovávali v takzvaných Domoch života. K tým najslávnejším patrí aj Ebersov lekársky papyrus. Ako je starý?

#8. Starí Egypťania vynikali vo svojej dobe na vedeckom poli natoľko, že napríklad v matematike, astronómii alebo práve v medicíne ich uznával celý staroveký svet. Egyptskí lekári boli žiadaní aj na zahraničných kráľovských dvoroch. Ktorá medicína má svoje pretrvávajúce korene práve v starovekom egyptskom lekárstve?

#9. Ebersov papyrus uložený v Univerzitnej knižnici v Lipsku je najdlhšie dochovaný lekársky dokument vôbec. Jednotlivé zvitky boli zlepené do celkovej dĺžky?

#10. Lekársky papyrus, ktorý v roku 1873 zakúpil v Luxore nemecký egyptológ Georg Ebers a podľa ktorého je tiež písomnosť pomenovaná, je napísaný?

Dokončiť

Výsledky

-