Preskočiť na obsah
Home » Poznáte hlavné mestá? A čo všetko o nich viete? (KVÍZ)

Poznáte hlavné mestá? A čo všetko o nich viete? (KVÍZ)

Ich názvy majú kreatívnejšie aj menej nápadité osudy, z niektorých dokonca poznáme len skrátené pomenovania. Preskúšajte svoje vedomosti o hlavných mestách sveta.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 10 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Portugalskí moreplavci prvýkrát vplávali do zálivu Guanabara 1. januára 1502, nastálo sa tu však usadili až 1. marca 1565. A hoci pôvodne ich sídlo nieslo titul Sv. Šebestiána, nakoniec zostali len pri mene neďalekej rieky a názve mesiaca, kedy na ňu narazili. Aké mesto máme na mysli?

#2. Nič isté, len kopa legiend. Možno tu naozaj pochodujúci smädní vojaci šťastnou náhodou našli blatisté pramenisko, ktoré vyhrabali. Možno tu skutočne nejaký bán (miestokráľ) pochoval svoju šabľu. Možno je to len skomolenina názvu sídla, ktoré stoja na druhom brehu rieky. Alebo sa nachádza za hrbom vysokého kopca? Všetky teórie znejú rovnako hodnoverne. Uhádnete meno mesta?

#3. Nie nadarmo toto mesto cestopisy nazývajú druhým Jeruzalemom. Na svete by sme totiž zasa toľko metropol, ktoré sa môžu v tesnom susedstve pochváliť katolíckym aj pravoslávnym kostolom, mešitou i synagógou, nie je. Názov sídla pritom vychádza z turečtiny, v preklade značí "rozsiahle polia okolo paláca". Aké mesto túto náboženskú pestrosť ponúka?

#4. Názov nového hlavného mesta Belize je výsledkom kompromisu. Volá sa podľa dvoch riek - najdlhšej v krajine a tej, ktorá preteká oným sídlom. Je istou zaujímavosťou, že s počtom obyvateľov okolo 17 tisíc je ono sídlo najmenším hlavným mestom amerických kontinentov. Ako sa volá?

#5. Výrazne skrátený je aj názov hlavného mesta Bolívie, u ktorého v atlasoch zvyčajne nevidíme ono Nuestra Señora, teda Naša pani. Za týmto úctivým oslovením potom už stojí názov, ktorý poznáme. Vychádza zo španielčiny a značí mier. Ako teda celý názov hlavného mesta Bolívie znie?

#6. Prvé písomné záznamy zmieňujú názov tohto sídla ako Køpmannæhafn či Køpmannæhafn. Čo, verte neverte, znamená Prístav obchodníkov. A pretože sa nachádza v Európe, nebudeme už o mene onoho hlavného mesta radšej nič naznačovať. V ktorej krajine by ste ho hľadali?

#7. Španieli tejto krajine hovorili jednoducho Rovníková republika, v domorodej kečuánčine potom jej názov znel Ikwadur Ripuwlika. Názov tunajšieho hlavného mesta v preklade znamená Stred sveta. Ako sa ono hlavné mesto volá?

Quito [kito] je hlavné mesto Ekvádoru v Južnej Amerike.

 

#8. Freetown je hlavným mestom Sierra Leone. Založené bolo roku 1787 Britmi, ako repatriačná osada pre oslobodených černochov. Takže názov celkom sedí. O pár rokov neskôr to však Francúzi s originalitou evidentne moc nepreháňali. Takže keď na území dnešného Gabonu zakladali podobnú osadu, aby sa stala tamojším hlavným mestom, dali jej meno?

#9. Hlavné mesto Tanzánie? Prezradíme len drobnú indíciu - jeho názov v arabčine znamená Dom mieru.

#10. V názve hlavného mesta kantónu a de facto aj celého Švajčiarska sa zrkadlí zviera, ktoré tu pri rieke Aare skolil roku 1191 vojvoda Berchtold V. O aké zviera údajne išlo? Zapichol si ho aj do mestského erbu.

Dokončiť

Výsledky

-