Pád lanovky v Taliansku si vyžiadal život 14 ľudí: Medzi nimi sú aj deti!

Nedeľňajší pád lanovky v talianskom horskom stredisku Stresa Mottarone si zatiaľ vyžiadal štrnásť životov, vrátane dvoch detí. Ďalšie päťročné dieťa utrpelo ťažké zranenia a je naďalej vo vážnom stave. Kabína spadla na hore Mottarone pri jazere Maggiore, ktoré leží čiastočne v talianskych regiónoch Piemont a Lombardia. Príčina nehody zatiaľ nie je jasná.

Podľa doterajších informácií sa v nedeľu odtrhla kabína lanovky vedúcej z mesta Stresa pri jazere Maggiore na blízky alpský vrchol Mottarone vysoký 1 492 metrov. Pôvodné informácie hovorili o tom, že v kabíne bolo celkom 11 cestujúcich, pri vyslobodzovacích prácach sa ale ukázalo, že pasažierov bolo viac.

Talianski záchranári zatiaľ uviedli, že počet obetí havárie je štrnásť. Najmladšou z obetí bol iba dvojročný Tom Biran. Narodil sa manželom Biranovým. Otec Amit († 30) a jeho milovaná Tal Pegen sa narodili († 26) v Izraeli, hoci práve Eitan sa im narodil už v Taliansku, kam sa obaja prisťahovali. Do Talianska za Biranovými prišli aj ďalší príbuzní. Itshak Cohen († 82) a jeho manželka Barbara († 70) prileteli navštíviť svojich milovaných a spoločne sa osudný deň vydali lanovkou na Mottarone. Smrť v onú slnečnú nedeľu našli v kabíne všetci. Zdrvená je Amitova sestra, ktorá tiež žije v Taliansku.

Medzi obete tiež patria manželia Alessando a Silvia. Boli svoji už vyše desať rokov a plánovali žiarivú budúcnosť. Spoločne cestovali, pracovali a študovali. Na výlet vyrazili potom, čo Silvia úspešne dokončila štúdium.

Svet prišiel aj o nádejnú vedkyňu. Dvadsaťsedemročná Serena Cosentionová získala titul z prírodných vied a zameriavala sa na prírodné prostredie. K jazeru Maggiore, ktoré je priľahlé k lanovke, sa vydala riešiť tamojšiu problematiku v spojitosti s mikroplastami. So svojím priateľom Mohamedom si v nedeľu chceli len užiť jarnú pohodu po tom, čo sa vyliečila z nákazy novým koronavírusom. Tridsaťročný Iránec študoval v Ríme a privyrábal si ako barman.

Príčina nehody zatiaľ nie je jasná. Hovorca horských záchranárov Walter Milan uviedol, že lanovka prešla medzi rokmi 2014 a 2016 celkovou renováciou a po dlhej prestávke spôsobenej opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu začala znovu premávať až koncom apríla. Každá z kabín mala kapacitu až pre 35 ľudí a podľa agentúry AFP je tak nepravdepodobné, že by príčinou havárie bolo preťaženie lanovky.

Podľa talianskych médií sa utrhlo nosné lano a kabína spadla do zalesneného a strmého terénu asi 300 metrov pred cieľovou stanicou.

Hora Mottarone v severotalianskom regióne Piemont, asi 150 kilometrov od Turína, je obľúbeným výletným cieľom v zimnom aj letnom období. Lanovku na vrchol často využívajú aj rodiny s deťmi, ktoré jazdia do tamojšieho zábavného parku Alpyland.

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”Pád lanovky Taliansko”]