NOVINKA pre slovenských vodičov: Na červenú budú môcť odbočiť doprava

Zrejme aj ty zažívaš situáciu, keď stojíš na križovatke, semafor ukazuje červenú, chceš odbočiť doprava, ale nemôžeš aj napriek tomu, že v tvojom smere nejde žiadne auto. S týmto scenárom sa stretávajú denne mnohí slovenskí šoféri. Podobné “trápenie” už však nemusí byť realitou vďaka novinke z dielne Ministerstva vnútra Slovenskej Republiky. Nová vyhláška č. 30/2020 o cestnej premávke totiž zahŕňa aj špeciálnu značku č. 730 „Zelená šípka“, ktorá umožňuje odbočiť doprava aj na červenú, pokiaľ tým nebudete nikoho ohrozovať. 

Ako prvá na Slovensku danú vyhlášku využila Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja, keď ju dočasne umiestnila v križovatke ciest III/1082 x III/1083 v Slovenskom Grobe. Značka má slúžiť pre zlepšenie dopravnej situácie na danom úseku, ktorý po sprevádzkovaní prepojenia diaľničnej križovatky Triblavina s cestou III/1059 pri Chorvátskom Grobe,  môže očakávať väčší nápor vozidiel. Vodiči tak ušetria množstvo času, ktorý by inak stratili čakaním na zelenú.

značka č. 730 „Zelená šípka“ umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj vtedy, ak na svetelnom signalizačnom zariadení svieti červená farba.
Značka č. 730 „Zelená šípka“ umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj vtedy, ak na svetelnom signalizačnom zariadení svieti červená farba.

Je však veľmi dôleité zdôrazniť, že vodič môže odbočiť výhradne z pravého pruhu a pri danom úkone nesmie obmedziť ani ohroziť iných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere.

Ak vás teda na ceste prekvapí zelená šípka pri semafore, odteraz viete, že nemusíte čakať na oranžovú a zelenú. Systém odbočovania vpravo na červenú, pokiaľ nejde žiadne auto, majú už dlhé roky zavedený napríklad aj v Spojených štátoch amerických.