Na Slovensku sa objavil nebezpečný špenát: Ľudia môžu mať po jeho požití silné halucinácie

Štátna potravinová a veterinárna správa varuje pred produktom Hlboko zmrazený špenátový pretlak v balení 450 gramov od slovenského výrobcu EQUUS, a. S. Niekoľko šarží totiž obsahovalo tropánové alkaloidy v množstve, ktoré môže ohroziť ľudský organizmus, uviedla inšpekcia. Potraviny predávali pod svojimi značkami predajne COOP a Billa.

Tropánové alkaloidy sa radia medzi prudké jedy a vyskytujú sa v rastlinách rodu ľuľkovitých, ku ktorým patrí napríklad Durman obyčajný či Ľuľkovec zlomocný.

Otrava tropánovými alkaloidmi, ako sú L-hyoscyamin, atropín a predovšetkým skopolamín, sa prejavuje pocitom suchosti v ústach, rozšírenými zorničkami, zmätenosťou, podráždenosťou, halucináciami, koža na tvári očervenie, zrýchľuje sa pulz, otrávený bez príčiny hovorí, kričí, živo gestikuluje, býva agresívny. Potom príde štádium ochabnutosti, krvný tlak je nízky, dýchanie povrchné, končatiny studené, smrť nastáva v kóme.

Pri všetkých dotknutých šaržách je dátum spotreby do konca roku 2023. Štátna potravinová a veterinárna správa dôrazne varuje všetkých spotrebiteľov pred konzumáciou uvedených šarží potraviny, ktoré môžu mať, vzhľadom k dlhej dobe uchovať, stále doma.

 

Nebezpečný špenátový pretlak