Preskočiť na obsah
Home » Čo viete o príbehoch s dobrým koncom? Vyskúšajte si veľký rozprávkový kvíz

Čo viete o príbehoch s dobrým koncom? Vyskúšajte si veľký rozprávkový kvíz

Kto by nemiloval rozprávky? Moc takých by sa medzi nami zrejme nenašlo. Láska k nim sa totiž rodí už v detstve a dosť možno je to pre mnohých tá najvytrvalejšia, najstálejšia a najvernejšia zo všetkých. Čo všetko viete o príbehoch s dobrým koncom vy? Vyskúšajte si veľký rozprávkový kvíz.

V kvíze je pre vás pripravených dokopy 14 otázok. Niektoré sú ľahšie, iné zas o dosť ťažšie. Správna odpoveď je vždy iba jedna. Koľko bodov sa vám podarí získať? Skúste a dajte nám vedieť v komentári na facebooku. Poďte na to!

Viac kvízov a zábavy nájdete TU

Štart

#1. Viete, kto bol kameramanom rozprávky Tri oriešky pre Popolušku (1973)?

Možno nie príliš známe meno, ale rozhodne žiadne “béčko”. Natočil tiež filmy ako Král Šumavy (1959), Ucho (1970), Kladivo na čarodejnice (1970), Búrlivé víno (1976) či Princ a Večernica (1978).

 

#2. Úlohu Madlenky v Pyšnej princeznej (1952) stvárnila dcéra veľmi slávneho herca. Ktorého?

Jana Werichová si zahrala tiež vo filmoch Cisárov pekár – Pekárov cisár (1951), Nasporená libra (1963), Až príde kocúr (1963) či Nech žijú duchovia! (1976). Zomrela v roku 1981 v 45 rokoch na rakovinu len niekoľko mesiacov po svojom slávnom otcovi.

 

#3. Ako sa volá postava, ktorú v rozprávke S čerty nejsou žerty (1984) hrá Karel Heřmánek?

Pekelnému kniežaťu vo filme hovorili aj inak, napríklad Kráľ tmy alebo Jeho najtemnejšia tma.

 

#4. Kto nakrútil rozprávku Princezná so zlatou hviezdou (1959)?

Tvorca slávnych prvorepublikových komédií (Anton Špelec, Hej-rup !, Kristián, Cesta do hlbín študentovej duše) sa v 50. rokoch preorientoval okrem iného na rozprávky. Natočil aj snímku Dařbuján a Pandrhola (1959).

 

#5. Natália Sedychová, predstaviteľka Nastenky v Mrázikovi (1964), riešila pred natáčaním veľký problém. Aký?

Na konkurz išla v 14 rokoch bez vedomia rodičov. Keď sa to dozvedeli, v zlosti jej účasť vo filme zakázali. Režisér Alexandr Rou mal čo robiť, aby ich obmäkčil.

 

#6. Alena Vránová si zahrala dievča s korunkou nielen v Pyšnej princeznej, ale aj v ďalšej slávnej rozprávke. Ako sa volá?

Stvárnila vydajachtivú princeznú Dišperandu, ktorá sa upíše peklu výmenou za ženícha. Pred kamerou sa tak zišla so svojím vtedajším manželom Vladimírom Rážom, ktorý hral pekelníka Solferna.

 

#7. Vo filme Šialene smutná princezná (1968) musel v úlohe kráľa Dobromysla narýchlo zaskočiť Bohuš Záhorský za?

Herec zomrel priamo pri natáčaní na infarkt vo veku 55 rokov. Režisér Bořivoj Zeman napriek tomu niektoré Deylove zábery použil, najmä tie, kde je snímaný z diaľky.

 

#8. Princa Velena v rozprávke Princ a Večernica (1978) stvárnil slovenský herec Juraj Ďurdiak. Svojim hlasom ale nehovoril. Nadaboval ho?

Rovnaký herec prepožičal hlas tiež Pavlovi Trávničkovi vo filme Tri oriešky pre Popolušku.

 

#9. Ako sa volajú súrodenci a zároveň hlavné postavy z rozprávky Traja bratia (2014)?

Najstaršieho Jána stvárnil Tomáš Klus, prostredného Pepu si zahral Vojtěch Dyk a najmladšieho Mateja stvárnil Zdeněk Piškula.

 

#10. Ako predloha k filmu O statočnom kováčovi (1983) poslúžila kniha?

Z textov od slávnej spisovateľky pochádza rada ďalších filmových rozprávok, napríklad Pyšná princezná, Princezná so zlatou hviezdou, S čerty nejsou žerty, Čertov švagor, Sedmoro krkavcov či Anjel Pána.

 

#11. V ktorej rozprávke si zahral komorníka mím Jaroslav Čejka?

Mim sa objavil v takmer dvadsiatich filmoch, napr. Kdyby tisíc klarinetů (1964), Ľudia z maringotiek (1966) a Trhák (1980).

 

#12. Počas natáčania Anjela Pána 2 (2016) musel jeden z hercov do nemocnice kvôli bolestiam brucha. Bol to?

Herca odviezli na vyšetrenie rovno v kostýme čerta. Dvořák neskôr rozprával vtipnú príhodu o tom, ako jeho príchod do čakárne vydesil prítomných pacientov.

 

#13. Kto navrhol kostýmy do komédie Cisárov pekár - Pekárov cisár (1951)?

Výtvarník a bábkar vymyslel kostýmy tiež do ďalších filmov, ako bola napríklad husitská trilógia Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955) a Proti všetkým (1956).

 

#14. Kto nadaboval Máriu Horákovú, ktorá v rozprávke Ako sa budia princezné (1977) stvárnila Ruženku?

Rovnaká herečka nahovorila aj princeznú Adelku (Monika Pelcová) vo filme S čerty nejsou žerty. Nielen počuť, ale aj vidieť bola v rozprávke Honza málem králem (1976), kde si zahrala hlavnú ženskú úlohu.

 
Dokončiť

Výsledky

-