Preskočiť na obsah
Home » Čítanie s porozumením je kľúčová schopnosť kreatívnych ľudí: Patríte medzi nich?

Čítanie s porozumením je kľúčová schopnosť kreatívnych ľudí: Patríte medzi nich?

Čítanie s porozumením je kľúčová schopnosť kreatívnych ľudí. Keďže vidia medzi riadkami viac, vedia objaviť nové veci. Myslíte si, že taktiež patríte medzi nich? Môžete si to vyskúšať v našom nasledujúcom teste.

Postup:

Najskôr si prečítajte text uvedený nižšie. Následne prejdite na otázky. Test nie je ohraničený časom, preto sa nikam nemusíte s odpoveďami ponáhľať.

Svojim výsledkom sa nám nezabudnite pochváliť v komentári na facebooku. Tešíme sa!

Ďalšie priraďovačky, kvízy, diktáty, pexesá a matematické príklady nájdete tu.

Text:

„Keď si pomyslím, že onedlho tu máme jún,“ šomral Bilbo, keď sa čvachtavo vliekol po rozbahnenej ceste za ostatnými. Prišiel podvečer, lialo sa ako z krhly, a tak bolo celý deň. Z kapucne mu kvapkala do očí voda, plášť mal do nitky premočený, poník bol zmorený, potkýnal sa o kamene a ostatní sa správali nevrlo, nijako im nebolo do reči. „A stavím sa, že ten dážď nám už zmáčal aj suché šatstvo a dostal sa do potravín v batožine, “ ťažkal si ďalej v duchu. „Hrom aby udrel do lupičstva a do všetkého, čo s tým súvisí! Bodaj by som bol pekne-krásne doma v nore pri ohníku a počúval vyspevujúci kotlík!“ Trpaslíci sa trmácali ďalej, ani raz sa neobzreli, Bilba si nevšímali. Slnko kdesi za sivými mračnami už akiste zapadlo, lebo sa začalo stmievať. Zišli do hlbokého údolia, kde sa na dne valila rieka. Dvihol sa vietor a vŕby na brehu sa začali ohýbať a vzdychať. Rieka, vzdutá dažďami, sa prudko hnala z kopcov a vrchov na severe, ale cesta našťastie viedla cez
starodávny kamenný most. Už sa takmer zotmelo, keď prešli na druhú stranu. Vietor potrhal sivé mračná a medzi ich letiacimi zdrapmi sa nad kopcami ukázal bludný mesiac. Vtedy zastali a Thorin zahundral čosi o večeri a „kde nájdeme suché miesto na prenocovanie?“ Až dovtedy si nikto nevšimol, že chýba Gandalf. Sprevádzal ich celou cestou, ale ani slovkom nenaznačil, či s nimi so dobrodružstva pôjde, alebo im len na kuse robí spoločnosť. Najviac zo všetkých jedol, najviac zo všetkých rozprával, najviac zo všetkých sa smial. A zrazu ho nebolo!”

/ J.R.R. Tolkien: Hobit/

Otázky: