Chodí s anjelom a čertom, kto to je? Áno, Mikuláš! Otestujte si, čo o ňom viete

Sviatok svätého Mikuláša sa na našom území oslavuje už od 14. storočia. Svätý Mikuláš bol ľudomil, patrón detí a panien. A práve on je 6. decembra pre deti ten najdôležitejší, aj keď mu podľa tradície robí spoločnosť zlomyseľný čert a nevinný anjel. Čo o ňom všetko viete?

Svätý Mikuláš bol ľudomil, patrón detí a panien. Narodil sa v Grécku, ale na území dnešného južného Turecka, niekedy okolo roku 270. Presný dátum sa nevie. Pochádzal z bohatej rodiny, majetok však rozdal chudobným. Čo všetko o ňom viete? Otestujte v kvíze svoje znalosti.

Legenda o jeho štedrosti vzišla z príbehu troch dcér, ktorých otec sa zadĺžil a im hrozilo, že ich predá do nevestinca. Viete, ako ich Mikuláš zachránil?

Mikuláš sa stal biskupom v tureckej Myre. V dobách vlády cisára Diokleciána, kedy boli v celej rímskej ríši prenasledovaní kresťania, bol aj svätý Mikuláš uväznený a neskôr poslaný do vyhnanstva. Na slobodu sa dostal až roku 313, kedy cisár Konštantín povolil kresťanstvo a Mikuláš sa opäť dostal na biskupský stolec.

Predtým než začnete kvíz…

Mikulášska tradícia je síce pekná, ale vyčíňanie čerta radšej v záujme vašich potomkov kroťte. Bezpečnejšie je pozvať si domov známych či susedov, ktorí vaše deti a ich reakcie aspoň trochu poznajú a nedovedú ich až k hysterickému plaču, varujú psychológovia.

KVÍZ

Odkaz redakcie verným fanúšikom

Chcete sa nám za kvíz odmeniť? Máme pre vás jeden TIP! Napíšte nám svoj výsledok do komentárov na Facebooku. Takýmto spôsobom podporíte našu prácu. A ak sa vám táto úloha páčila, zdieľajte ju medzi priateľmi, nech sa aj oni môžu precvičiť. Viac podobných úloh nájdete —TU—